ONDŘEJ KUCHAŘ V ROZHOVORU PRO RÁDIO ZET!

Odchod Velké Británie z Evropské unie komplikuje situaci na mnoha frontách. Jednou z nich jsou i jazykové kurzy a studentské výměnné programy. Ondřej Kuchař, spolumajitel jazykově konzultační společnosti James Cook Languages, už pozoruje určité obavy ze strany zájemců o tyto jazykové pobyty. Nepomohl ani pokles kurzu libry. Kuchař v pořadu Tržní okénko uvedl, že ohrožen může být i studentský výměnný program Erasmus.

„Brexitová kampaň byla hodně založená na tom, že imigranti berou práci Britům. Bylo to zaměřené nejen proti imigrantům ze třetích zemí, ale i proti imigrantům z Evropské unie - Polákům, Čechům a dalším. Češi vnímají, že nejsou v Británii dnes úplně vítáni,“ řekl na rádiu Zet Kuchař. Bojí se zejména rodiče dětí, které jsou hojně využívající skupinou těchto programů. Obavy neopadly ani poté, co výrazně klesl kurz libry, který tím pádem snižuje i cenu těchto jazykových kurzů.

Velkým otazníkem po brexitu v oblasti jazykových pobytů je pak program Erasmus, který je oficiálním projektem Evropské unie podporující zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů. „Můj názor je, že Evropané vyloučí Brity z tohoto programu, protože je to jedna z takových trademarků Evropské unie a když Britové nechtějí být v Evropské unii, tak se nebudou moci zúčastnit ani Erasmu,“ řekl Kuchař v pořadu Tržní okénko. Na druhou stranu ale věří, že budou fungovat jiné typy spolupráce na poli vzdělávání nebo vědy mezi Českou republikou a Velkou Británií.

Kromě studentů Erasmu pak brexit zkomplikuje život nejspíš i britským pedagogům, kteří působí v České republice. Jako občané Evropské unie totiž nemuseli mít žádná víza nebo pracovní povolení. „V tuto chvíli se trochu bojíme, co se bude dít, až se brexit stane skutečností a co si vyjednají Britové s Evropskou unií za podmínky pohybu osob na pracovním trhu. Samozřejmě bychom si přáli, aby ten pohyb byl nadále volný, protože je to pro všechny strany výhodnější. Uvidíme ale, jak se k tomu bude stavět Evropská unie,“ řekl Kuchař. Ta se totiž zdá být trochu „uražená“ vzhledem k některým hlasům, které nadále nechtějí mít angličtinu jako oficiální jazyk Evropské unie.

VÍCE ZDE>>



Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.