JAZYKOVÉ ŠKOLY SE OBÁVAJÍ PRACOVNÍCH VÍZ PRO BRITY. MOHLY BY PŘIJÍT O RODILÉ MLUVČÍ (HN, 3.4.2017)

Česko je oproti Polsku lákadlem pro zahraniční lektory cizích jazyků. Tuzemské jazykové školy zaměstnávají stovky rodilých mluvčích. Školy se obávají nutnosti pracovních víz pro Brity, která by jim znesnadnila práci.

Odchod Velké Británie z Evropské unie a možné zavedení víz pro občany království může ztížit práci tuzemským jazykovým školám, jež využívají služeb rodilých mluvčích. Ačkoliv dnes je mezi cizími lektory Česko oblíbenou destinací, víza by to mohla změnit a jejich ceny růst.

Komplikací se obávají především velké jazykové školy, které zaměstnávají stovky cizinců. Jednou z nich je například škola James Cook Languages. Mezi jejími 150 pracovníky ze zahraničí je i 60 Britů.

“Kdyby Britové potřebovali pro práci v Česku pracovní víza, ztížilo by to práci všem jazykovým školám,” říká Ondřej Kuchař, spolumajitel společnosti, která se zaměřuje na firemní kurzy cizích jazyků. Polovinu lekcí v současnosti vedou rodilí mluvčí. Těch je v Česku přemíra a školy si mezi nimi mohou vybírat. James Cook Languages najímá jen každého dvacátého uchazeče o práci z řad cizinců.

Celý článek ZDE>>