Na co se nás nejčastěji ptáte

Jak jsou spokojeni naši lektoři

Mark Sandecki

Teacher

V listopadu 2005, kdy jsem dokončoval svůj TEFL kurz , jsem viděl prezentaci učitele z JCL, která mě opravdu zaujala. Jsem hrdý, že jsem od té doby mohl mnohokrát učit zaměstnance v nejrůznějších firmách business nebo všeobecnou angličtinu a dokonce reprezentovat naši společnost prostřednictvím různých intenzivních kurzů, prezentací a konferencí. James Cook Languages nabízí mnohem víc než jen lekce k učení. Neustálý vývoj, trvající přátelství a osobní přístup jsou jen některé z výhod, které můžete očekávat od práce tady. 

Eva Flachowski

Teacher

Na JCL se mi líbí, že se jedná o „učící se organizaci“. Jako firma se snaží nejen ustát v divokých vodách současného trhu, ale snaží se být napřed. Vyžaduje proto nejvyšší možnou kvalitu nejen v řadách užších spolupracovníků, ale u všech, kteří pro JCL učí, ať už jen pár hodin týdně. Věnuje se jim po metodické stránce, rozvíjí je a snaží se o všestrannou spokojenost: jak ze strany zákazníka, tak ze strany školy a v neposlední řadě ze strany samotné lektorky či samotného lektora.

Jana Smichovičová

Teacher

K James Cook Languages jsem se přidala v roce 2007, protože mi od samého začátku imponovala ze všech jazykových škol nejvíce a musím říct, že má očekávání nezklamala, naopak je v průběhu let v mnohém předčila. Vždy jsem se setkala jen s velmi přátelskými a otevřenými lidmi, jejichž trvale profesionální a zároveň lidský přístup ke každému jednotlivci považuji za neocenitelný. Jakákoli záležitost je vždy vyřešena rychle a efektivně bez jakýchkoli zádrhelů. Jako lektorka si velmi cením možnosti se neustále vzdělávat v rámci našich workshopů i šance se dále profesně rozvíjet a spolupracovat i na dalších projektech v rámci týmu. 

Anna Wagnerová

Senior Teacher

Pro JCL pracuji již od roku 2006 a mohu říct, že to byla dobrá volba - zatím jsem byla vždy se vzájemnou spoluprací spokojená. Ze začátku mě nadchlo především zázemí pro lektory - v Resource Centru jsem si připadala skoro jako Alenka v říši (lektorských) divů, z workshopů jsem odcházela nabitá novými nápady. Zároveň si však velmi cením pozitivního a profesionálního přístupu celého týmu, který mi poskytl podporu vždy, když jsem potřebovala s něčím poradit. A nejen to – dostala jsem zde mnoho příležitostí k osobnímu rozvoji, ať už účast na testování nových studentů, vedení intenzivních kurzů, či spolupráce na tvorbě didaktických materiálů a i na dalších projektech. Nyní jako Senior Teacher doufám, že se mi podaří pokračovat v tradici a podobně pozitivně podpořit i další lektory.

Carly Davidson

Teacher

Do JCL jsem nastoupila po vysoké škole a absolvování kurzu pro učitele ve Velké Británii. Věděla jsem, že budu potřebovat získat zkušenosti. Přihlásila jsem se na místo lektorky v JCL a zaslala svůj ukázkový plán lekce, životopis a absolvovala pohovor po Skypu. Byla jsem úspěšná a pozvaná na druhý pohovor v Praze, kde jsem předvedla svou ukázkovou lekci. Naštěstí nebyl výlet do Prahy zbytečný. Začala jsem tím, že jsem učila pravidelné kurzy, ale díky rozvojovému plánu jsem brzy přešla na výuku otevřených kurzů, intenzivních kurzů a VIP klientů. Pravidelně pomáhám s přípravou těchto kurzů a těším se na další rozvoj své kariéry a dovedností.

Maria Glitzner

Teacher

I have been working as a German teacher for „James Cook Languages“ since autumn 2011. From the very beginning what I liked about this language school was the relaxed work atmosphere in the offices. The people who work here are very friendly. I was always welcomed when I had questions to ask and felt integrated and accepted. I also appreciate the professional approach, for example the organisation of courses or the regular seminars for teachers. As a result of working for a cultural centre in Prague as well, I am able to choose the number of courses according to my time possibilities, which gives me a lot of flexibility. At JCL I have always found support in this context. Working for the language school has made me aware of the advantages of teaching adults (I am a trained teacher for secondary schools); I must say that they are a very grateful „audience“.

Tom Jowett

Teacher

I've worked for JCL for coming on 2 years now, and the level of professional development I have received has been fantastic. After my initial 3 observations (which helped me greatly and gave me a great grounding) I was given many different opportunities to teach more advanced courses and differing types of class, such as intensive course and open courses for example, as well as opportunities to develop myself professionally and as a teacher. I have been able to develop in a way that I wouldn't have if I had simply taught and nothing else. There has been the opportunity to take a workshop or a development course to help me tackle any number of challenges- from teaching aviation English to presentation skills.

Jana Křístková

Teacher

I joined the JCL crew in 2007 because right from the beginning it appealed to me the most from all the language schools and I have to admit that it did not disappoint me. On the contrary, the cooperation has exceeded my expectations in many respects over the years. I have always met only very friendly and open-minded people, whose consistently professional yet human approach to each individual I consider to be invaluable. All issues are always solved quickly and efficiently without any further ado. As a teacher I truly appreciate the possibility to improve my knowledge consistently in our system of workshops, as well as the chance to grow professionally and to cooperate on further projects within the team. As a Senior Teacher I consider the biggest asset of my job to be working closely with talented people and developing their talent.

Carly Davidson

Teacher

I have been working at James Cook Languages for just over four years now. I joined JCL after graduating from university and completing a teaching course in the UK. I knew that I needed to get teaching experience before carrying out my Masters in education so I decided that the best place to do this would be abroad. I applied for a teaching position at JCL by sending an application form, lesson plan and CV, and a Skype interview followed. This was a success, and I was invited to take part in a second interview in Prague, where I presented my example lesson. Thankfully, the trip to Prague hadn't been a waste and I was offered the job! I began by teaching regular courses, but quickly moved onto teaching Open Courses, Intensive Courses, and VIP Clients. I regularly assist with the writing of the afore mentioned courses and I am looking forward to expanding my career and skill set even further with JCL.

Eva Flachowky

Teacher

What I like about JCL is the fact, that it is a „learning company“, which wants not only to succeed on the unstable market of nowadays, but wants to be the best of all. Therefore JCL demands high quality from everybody who is working for the company. And even if it is „just“ a part-time teacher, she or he also gets methodological trainings and can develop. As an important part I see also the effort to reach satisfaction of everybody, not only of the customer, but also of the school and each participating teacher.

Mark Sandecki

Teacher

Back in November 2005 I was finishing my TEFL course at TEFL Worldwide Prague and saw a presentation from a James Cook teacher that really intrigued me about the company - teaching employees in their offices either Business or General English and even possibly representing our company through various intensive courses, presentations and conferences which I'm proud to say I've done numerous times. Getting the visa was a multi-step process was really helped along by the visa representatives who cooperate with our company. Now, I hold a residency card and am even looking to buy my first flat. As for the Czech language, it really enhances your living experience here to take classes and there's no better choice than to learn from a native Czech James Cook teacher. After about 5 years of on-again, off-again studying from two of our senior teachers I have a good grasp on conversational Czech that has helped in so many ways. James Cook Languages offers so much more than just the lessons you'll teach. Continuous development, lasting friendships and the personal touch are a few of the advantages you can expect when working here. See you around the office!

Tatiana Blahetová

Senior Teacher

I have worked at James Cook Languages for eight years. I joined JCL during my first year in the Faculty of Education at Charles University and became familiar with corporate training from a practical perspective. With hindsight, it is fair to say that the company gave me far more experience with teaching English and Russian than my university studies. Thanks to JCL, I have also learned a professional approach to work, and in addition to teaching students, I can now also train teachers. I love my work, and I am confident I chose the right “course” at the beginning of my career.

Máte jiné dotazy?

Kontaktujte nás

Kontaktní osoba

Dušan Laščiak

Dušan Laščiak

HR Generalist
Telefon:

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.