James Cook Languages Ukrajině

Jak pomáháme?

1. Slovníčky

Na podnět lektorky, která u sebe ubytovala dvě ukrajinské maminky, jsme vypracovali česko-ukrajinské slovníčky pro usnadnění jejich komunikace. Průběžně jsme je už doplnili o ukrajinsko-českou verzi a brožury Základní fráze a Ve škole. Všechny slovníky jsou volně dostupné na odkaze: https://bit.ly/cz_uk_slovnik.

Slovníky sdílelo v rámci své metodiky Vzdělávání ukrajinských dětí, v sekci Jak na jazykové bariéry i MŠMT. Stovky kopií jsme odnesli do Městské knihovny, Kongresového centra, Šatníku Praha, Hlavní nádraží, vybrali si je i Zdravotní klauni, rozeslali jsme je na školy a dobrovolníkům po celé České republice. 

Protože si naše slovníčky našly přes sociální sítě cestu až na Slovensko, vypracovali jsme i slovensko-ukrajinské a ukrajinsko-slovenské slovníčky: https://bit.ly/sk_uk_slovnik. Na svých webových stránkách bude slovníčky sdílet Štátny pedagogický ústav SR. 

2. Aplikace

Spojili se s námi expertní dobrovolníci z Česko.Digital, kteří na základě našich slovníčků vytvořili aplikaci Movapp.

Tu dále vyvíjí a plánují ji rozšířit o možnost cvičení. V plánu je i mobilní aplikace. 

3. Myšlenkové mapy

Kontaktoval nás i Kreativní slovník, který chce naše slovníčky převést do podoby myšlenkových map.

Připravili jsme podklady pro slovenštinu, angličtinu, němčinu a polštinu. Jak to bude vypadat? Prohlédněte si malou ukázku.

4. Kurzy „Úvod do češtiny“

Od 15. 3. jsme vypsali sérii 23 jednorázových kurzů češtiny pro cizince. Termíny byly během dvou dnů plně obsazeny, proto postupně vypisujeme i termíny na duben. Kurzy mají formát 3×60 minut a poskytují vhled do toho, jak funguje čeština. Více informací a možnost přihlášení naleznete na webových stránkách mateřské společnosti EDUA Group.

Každý účastník našeho kurzu dostane licenci od společnosti Utalk zdarma pro sebe a své rodinné příslušníky. Pro děti účastníků je na místě po dobu kurzu zajištěno hlídání. Ve třídách jsou připravené hry a stavebnice pro děti od společnosti Albi, která nám je v rámci spolupráce zapůjčila.

5. Zaměstnávání lektorů z Ukrajiny

Spojili jsme se s Academic Director z London School of English v Kyjevě, která nás doporučila jako zaměstnavatele pro kvalifikované lektory, jenž kvůli válce odcházejí z Ukrajiny. Prozkoumáváme také možnosti zaměstnání ukrajinských lektorů, kteří jsou v České republice. 

6. Kurzy češtiny pro cizince

S výukou českého jazyka pro cizince jakékoli národnosti máme dlouholeté zkušenosti. V případě potřeby pro vaši společnost rádi zajistíme komplexní jazykové služby. Sestavíme výukový plán na míru studentům (aktuálně např. pro ukrajinské mluvčí) a přizpůsobíme ho profesnímu odvětví i konkrétním pracovním pozicím.