COOK'S COOKBOOK: How to say NO!

Kdy naposledy jste se přistihli při tom, že jste někomu něco slíbili, ale o pět minut později jste toho litovali? Zaklapli jste nootebook, zamkli jste kancelář, ale u výtahu jste potkali kolegu, který se vás zeptal, jestli máte pět minut. Z pěti minut se vyvinula hodinová porada o projektu, na který se tak trochu zapomnělo. A ačkoliv na něm ještě nikdo nezačal pracovat, teď je potřeba ho rychle dokončit. Do výtahu nakonec nastupujete s tím, že v noci nepůjdete spát, abyste kolegovi stihli poslat podklady nejpozději v osm ráno.

Jak je to vůbec možné? Jednoduše. Podlehli jste kombinaci dvou až tří pokročilých manipulačních technik. První trik použily i pohádkové Jezinky: Jen se trochu ohřejeme a hned zase půjdeme. Požadavek se tak jeví jako maličkost, na kterou nelze říct NE. Jen jeden prstíček stačí a jste zaháčkovaní. Druhý trik spočívá v tom, že požadavek je vám prezentován jako velmi urgentní a neodkladný. Nejdete spát, abyste kolegovi poslali podklady nejpozději v osm ráno. Když pak onen kolega dorazí do práce kolem desáté, jste překvapeni. V rámci každodenní manipulace se využívá ještě jeden manévr: Nikdo jiný než ty to nedokáže! V tomto okamžiku dochází k aktivaci vašeho vnitřního hrdiny, který nasazuje veškeré své síly, aby zachránil situaci a čest své firmy. 

Read between the lines

K tomu, abyste rozpoznali manipulaci, nepotřebujete schopnost mimosmyslového vnímání. Stačí seznámit se s typickými větami, které představují RED FLAGS ve firemní komunikaci. Tady jsou: 

"Could you quickly help me with this?" = I need you to do it for me because I won't make it in time.

"You're the expert in this, right?" = I expect you to solve it for me because I don't want to deal with it.

"You'll have this done in no time, right?" = I expect this to be your top priority.

"Does anyone have experience with this?" = I need someone to do this for free and fast.

"Did you know the deadline is coming up?" = I forgot about it, so now you have to do it. 

"I think we should discuss this in a brief meeting." = Prepare yourself for at least an hour-long debate with no concrete outcome. 

"This shouldn't take up much of your time." = This will likely mean you have to rearrange your entire schedule for the rest of the week.

"It's just a minor tweak." - Prepare to redo most of the project because those 'minor' tweaks will affect everything. 

Just say NO!

Proč říkáme ANO, i když chceme říct NE? Možná chceme být viděni jako ti schopní, nepostradatelní a nenahraditelní, a tak přebíráme stále více práce. Možná chceme být oblíbení, a proto se snažíme vždy vyhovět. V obou případech je pro nás názor okolí natolik důležitý, že jsme ochotni kvůli němu obětovat čas na sebe. Chtěli byste to příště zkusit jinak? Rádi vás v tom podpoříme! Natrénujte si následující věty a praktikujte je v reálných situacích nejméně třikrát denně. Výsledek zaručen.  

"I'd love to help out, but I'm tied up with another project right now. Maybe next time?"

"I'm juggling a few deadlines at the moment. Would it be possible to delegate this to someone else?"

"This sounds like a great opportunity, but I'm not in a position to give it the attention it deserves at the moment."

"I appreciate you considering me, but realistically speaking, I won't be able to fit this into my schedule any time soon."

"This is a bit outside my usual scope. Maybe someone with more relevant experience could take a look?"

"I'd hate to commit and then underdeliver." 

"I need to prioritize my current projects, so I won't be able to lend a hand this time."

NEBO: 

"No, thank you."

Více inspirace najdete v online verzi časopisu EDUA Mag