MOŽNÁ EXPANZE JAMES COOK LANGUAGES
Společnost James Cook Languages, která patří mezi nejvýznamnější jazykové školy v České republice, se rozhodla po deseti letech přestěhovat z Burzovního paláce na jednu z nejprestižnějších adres současnosti – do pražského administrativního a obchodního centra Florentinum. Vedly ji k tomu především dvě skutečnosti: růst firmy a budoucí plány na expanzi.
Pro společnost, jejíž roční obrat dosahuje 110 milionů korun, je to v pořadí již čtvrtá změna od jejího založení v roce 1999. Před Florentinem, největší kancelářskou stavbou v centru Prahy, sídlila v Ječné (2001), potom Opletalově ulici (2001-2005) a nakonec v Burzovním paláci na Rybné (2005-2015). Od nového sídla si její majitelé slibují zejména efektivnější využití prostoru a prvotřídní zázemí pro své zákazníky i lektory, kterých má firma jen v Praze více než 350. Celý proces stěhování proběhl ve spolupráci s nezávislým realitním poradcem společností Knight Frank, která pomohla vytipovat vhodné prostory naplňující požadavky a očekávání, i dále při vyjednávání nájemních podmínek a výsledné podobě smlouvy.
Jakub Štefeček, spolumajitel James Cook Languages: „Chtěli jsme zůstat v centru Prahy kvůli dostupnosti pro naše klienty a lektory. Navíc jsme si mohli zvolený prostor upravit podle sebe, což bylo velké plus. Florentinum vnímáme jako prestižní místo, které má před sebou slibnou budoucnost. Už nějakou dobu se hovoří o tom, že by ulice Na Florenci mohla být druhou Pařížskou se všemi atributy, které s tím souvisí.“
Pavel Novák, ze společnosti Knight Frank, k tomu doplňuje: “Jsme velmi rádi, že jsme mohli být součástí tohoto velkého kroku, který beze sporu stěhování představuje. Podařilo se nám najít jedinečný prostor, zefektivnit vynaložené náklady a proto věříme, že cesta k dalším úspěchům a plánované expanzi James Cook Languages je správně nastavena.“
Volba Florentina tedy nebyla náhodná. Aktuálně největší kancelářská stavba v centru Prahy má mezi byznys centry výjimečné postavení. Kromě toho že je to moderní, ekologicky a architektonicky vydařený komplex, který již získal několik významných ocenění (např. CEEQA za nejlepší kancelářský developerský projekt), tak od svého otevření přilákal do svých útrob řadu předních společností. Jmenujme alespoň ManpowerGroup, Renomia nebo EY. Synergie mezi nimi je více než jen symbolická.
„Důležitou roli při rozhodnutí hrál také fakt, že vlastníkem projektu je středoevropský podnikatelský subjekt, se kterým bylo jednání rychlé a přitom lidsky příjemné,“ dodává Štefeček.
Na projektu nového sídla firma úzce spolupracovala i s dalšími partnery: GeddesKaňka (architektura), Interiéry Lapka, cre8, Herman Miller (interiérový nábytek), Dominik Bura (grafický design). Příprava kanceláří do finální podoby trvala zhruba sedm měsíců. Nové prostory James Cook Languages nejsou sice výrazně větší, než ty původní v Burzovním paláci (450 vs. 480 m2), jsou však vytvořeny podle nejnovějšího trendu práce s prostorem – konceptu Living Office.
Ten, na rozdíl od klasického open space, představuje způsob, jak optimálně skloubit potřebu soustředění se s potřebou týmové práce. Přináší lepší propojení zaměstnanců a respektuje skutečnost, že každý obor je jiný a prostor může fungovat jako mocný nástroj pro vyjádření firemní kultury. Typickým rysem jsou nejrůznější chillout zákoutí, originální prvky jako telefonní budky, apod. Ve Spojených státech, kde vznikl, je považován za pracovní prostředí 21. století. James Cook Languages se tak vedle ManpowerGroup zařadila mezi první firmy, které se u nás vydaly touto cestou. Jak doplňuje Ondřej Kuchař, druhý spolumajitel společnosti: „Chceme jít s dobou a inspirovat. Věřím, že tento nový způsob práce ocení nejen naši zaměstnanci a lektoři, ale také samotní zákazníci.“
Pro společnost je stěhování do Florentina začátkem nové etapy podnikání. V ní se bude chtít zaměřit zejména na uspokojení stále větší poptávky po jazykovém vzdělání nejen v Česku a na Slovensku. V dohledné době totiž plánuje expanzi i do dalších zemí, ve kterých najde příležitost pro svůj další růst.