5 tipů, jak si rychle rozšířit slovní zásobu

Slovní zásoba je pro komunikaci v cizím jazyce naprosto nepostradatelná. Pomáhá nám porozumět druhým a vyjadřovat naše vlastní myšlenky. Čím větší slovní zásobu máme, tím svobodněji se můžeme vyjadřovat, protože máme k dispozici větší variabilitu jazykových prostředků. Ale jak si nová slovíčka osvojit, aby to nebyla taková dřina? Nabízíme vám několik tipů.

Poslouchejte hudbu a překládejte si texty písní 

Hudba je univerzální jazyk, který působí především na naše emoce. Proto k nám některé písně promlouvají, aniž bychom věnovali pozornost jejich textům. To je ale velká škoda. Podívejte se na svůj playlist, vyberte si píseň, která s vámi v současnosti nejvíc rezonuje, a přeložte si její text. Osvojíte si tak spoustu nových slovíček, která si navíc budete bez námahy a bez násilí opakovat při každém poslechu vašeho oblíbeného songu. Využijte potenciál vašeho playlistu naplno.  

Pracujte se synonymy 

Tato metoda je vhodná pro velmi motivované studenty. Spočívá ve vyhledávání synonym k výrazům, které už používáte. Pokud vám nechybí odhodlání, můžete si touto cestou obohatit svou slovní zásobu. Existuje spousta variant, jak vyjádřit větu: That's great! Například: That's amazing, stunning, brilliant, wonderful, tiptop, splendid, astonishing, terrific, phenomenal! K vyhledávání synonym můžete využít třeba Překladač Google. Váš jazykový projev bude brzy mnohem působivější a bude mít větší šmrnc.

Veďte si svůj vlastní slovník 

Lidský mozek si pamatuje pouze to, co potřebuje, co pravidelně používá. Proto si teď pravděpodobně nevybavíte chemický vzorec pro hydrogenuhličitan sodný, navzdory tomu, že chemie možná patřila mezi vaše oblíbené předměty. Všechny vědomosti, které už nepotřebujete, se časem vytratí, jsou vymazány z vaší paměti. Stejně tak slovíčko, s nímž se setkáte pouze jednou, ve vaší paměti nezůstane natrvalo. Proto je vhodné vést si vlastní slovníček. Kdykoli narazíte na nové slovíčko, budete si ho moct poznačit a později se k němu vrátit. Váš slovníček přitom může mít podobu online dokumentu, který vám dovolí nová slovíčka snadno organizovat, ne nutně abecedně, ale třeba tematicky. 

Čtěte cizojazyčnou literaturu

Čtení je skvělý způsob, jak zůstat v každodenním kontaktu s cizím jazykem. Při čtení přirozeně absorbujete nová slovíčka, jejichž význam si vyvozujete z kontextu. Výběr literatury by měl být v souladu s vašimi cíli v oblasti jazykového vzdělávání. Například psychologické romány obsahují spoustu přímé řeči postav a pomohou vám osvojit si autentický hovorový jazyk. Četbou odborných knih se naopak naučíte formulovat i složitější myšlenky týkající se byznysu nebo filosofie. Velkou výhodou cizojazyčné literatury je maximální využití vašeho času, protože si můžete číst to, co vás doopravdy zajímá, a zároveň se zdokonalovat ve svých jazykových dovednostech.

Konverzujte v cizím jazyce

Říká se, že nejrychlejší způsob, jak si osvojit cizí jazyk, je zamilovat se do cizince. Pochopitelně ne každý má k tomu příležitost. Pokud se nepohybujete v cizojazyčném prostředí, zkuste se domluvit s vašimi českými přáteli na večerech, které budete věnovat konverzaci v cizím jazyce. Pravděpodobně narazíte na to, že vám k vyjádření myšlenky bude chybět nějaké to slovíčko. Budete tak mít motivaci vyhledat si ho. Případně vám ho napoví vaši přátelé. Učení se slovíček během osvěžující společenské konverzace se sklenkou vína v ruce může být docela příjemné.