Zveme vás na další ročník Festivalu jazyků!
Proč festival pořádáme? Abychom vám i sobě dali příležitost potkat se, prodiskutovat v širším plénu témata, která rezonují světem firemní jazykové výuky, a odpovědět na otázky, které si pokládáme. V neposlední řadě abychom si osahali jazykové lekce jak z pohledu studenta, tak z pohledu metodického dění behind the scenes.
Prožijte s námi inspirativní odpoledne plné workshopů a networkingu!
Kdy? 12. 6. 2025 od 12:00 do 16:00 hodin
Kde? ZenWork, Palác Ara, Perlová 5, 110 00 Staré Město
Za kolik? Vstup je zdarma pro zvané
A co jsme si pro vás připravili? Kromě lehkého oběda a kávy zejména čtyři 30minutové workshopové bloky a 6 témat, ze kterých si zvolíte ta, která nejlépe odpovídají vašim potřebám a zájmům. 5 témat pro vás už pilně připravujeme, u toho šestého čekáme na vaši registraci a hlas – které doplní náš letošní hvězdný výběr?
INSPIRATIVNÍ WORKSHOPY NA TÉMATA:
Metodické střípky
Co nám říká jazyková úroveň studenta?
Jen máloco je na první pohled nudnější než kombinace písmen a čísel. A1 – B2 – C1. Co však nám jako jazykovým lektorům říká? Co všechno může říct vám? A co se z ní naopak nedozvíme? Kdepak, není to matematika a už vůbec to není nuda – pojďme se společně ponořit do hlubin určování jazykových úrovní a objevme jejich možnosti (i hranice).
Má lektor stále ještě své místo v jazykové výuce?
Vedle výukových aplikací a s nástupem AI snad není na světě opakovanější otázky než „Proč se mám učit s lektorem?“ Pojďme si ji společně zodpovědět, a to nejen z pohledu studenta, ale také z pohledu lektora – co všechno vnáší do každé jedné lekce?
Vaše otázky – naše odpovědi

S AI po ruce
AI tu je a je jen na nás, jak se s ní vypořádáme. V JCL věříme, že porozumět možnostem (a limitům) a využít to, co nabízí, je ta správná cesta. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak můžeme bezpečně a s jistotou vytěžit AI v jazykové komunikaci na maximum.
Co s češtinou… pro cizince
Kurzy češtiny pro cizince jsou naší stálicí. A stejně tak vaší. V čem se liší od kurzů jiných jazyků? V čem jsou jednodušší a v čem jsou naopak záludné? Zaobíráme se jimi takřka denně, tak jim pojďme společně porozumět zase o krok více.
Boost Your Skills [doporučená úroveň angličtiny minimálně B1]
Let’s Agree And Disagree Politely
„Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.“ S Járou Cimrmanem nelze nesouhlasit (ani se nesnažíme vést spory) – jen bychom rádi dodali, že záleží jen na nás, jak svůj souhlas či nesouhlas vyjádříme. A že to jde lépe i hůře, s tím jsme se nepochybně setkali mnohokrát – tak to pojďme společně dělat zase o trošku lépe.
Téma dle vašeho výběru*
*Small Talk
Small talk – v českém kulturním okruhu téma spíše neoblíbené, někdy opovrhované. Ale jak už to tak bývá, s největší vášní se bráníme tomu, co je nám cizí, čemu nerozumíme a co nám možná tak úplně nejde. Pojďme se tedy společně postavit tomuto fenoménu anglosaské komunikace a zasmalltalkovat si vlastně bezbolestně.
*Linking Your Points
Podstatou (zejména pracovní) komunikace je předání informace – a to tak, aby ji náš protějšek pochopil přesně podle našich představ. A přesně za tímto účelem v každém jazyce existují jak jednotlivá slovíčka, tak celé fráze, které nám pomohou vyjádřit příčiny, důsledky a další souvislosti mezi jednotlivými informacemi. Pojďme spolu objevit, že svět angličtiny nabízí mnohem víc než and, but a because!
*Directness And Indirectness In English
Anglická (či snad pověstně britská) nepřímost je pro českého mluvčího začasté pravým společenským oříškem. Pojďme si společně ukázat, proč je nepřímost v angličtině tak důležitá a jakými jazykovými prostředky ji můžeme vyjádřit. A že having a slight problem a being a little busy předá rozměr problému, který řešíme, a míru naší zaměstnanosti mnohem přesněji a výmluvněji, než když tato malá slůvka vypustíme.