ČEŠI UČÍ POLÁKY CIZÍ JAZYKY (TZ)

Praha, 28. března 2018 – V březnu 2017 vstoupil přední český poskytovatel jazykových služeb, společnost James Cook Languages (JCL), na polský trh. Rok od akvizice tamější jazykové školy ACT tam firma přešla plně pod svou mezinárodní značku James Cook Languages. I přes mnoho odlišností oproti České republice se jazykové škole na polském trhu daří. Meziročně zvýšila obrat o více než 60 procent a zdvojnásobila počet firemních kurzů.

V Polsku je mnohonásobně větší zájem o veřejné jazykové kurzy než v České republice nebo na Slovensku. Hlavně proto, že Poláci více dbají na osobní rozvoj a jsou ochotni si za něj zaplatit. To platí hlavně ve velkých městech. Firemní jazykové kurzy jsou ale standardem. V ČR je firemní jazyková výuka považována nejen za benefit, ale firmy k ní přistupují i proto, že potřebují jazykově vybavené zaměstnance. To je nejčastější důvod výuky ve firmách. „V Polsku je to stejná kombinace těchto dvou důvodů. Poláci se ale na rozdíl od Čechů učit chtějí a nebojí se do sebe investovat a mnohdy i nad rámec firemní výuky chodí na kurzy ve svém volném čase,“ říká Jakub Juhaňák, Country Manager polské pobočky JCL.

O firemní výuku je v Polsku zájem, i proto se na tamním trhu JCL daří. Za rok zvýšili počet studentů z 370 na 810, přibrali nové lektory a obrat se zvedl o 65,3 procenta.  Na domácí scéně byla i přes všeobecný nedostatek lektorů firma také úspěšná. Počet studentů ve firemních kurzech narostl ze 4500 na 5200. „To se daří nejen díky novým klientům, ale také díky nárůstu výuky u klientů stávajících,“ říká Martin Borl, obchodní ředitel James Cook Languages. Díky mezinárodní působnosti nyní může firma nabídnout kvalitní služby a jistotu již osvědčené spolupráce i polským pobočkám stávajících klientů.

V Polsku vede angličtina, především ve městech

Nejčastěji zastoupené jazyky jsou v Polsku podobné jako u nás. Na prvním místě je angličtina, velký zájem je ale i o polštinu pro cizince. V Polsku je ale například větší zájem o španělštinu, v ČR je to spíše němčina. „V Polsku je mnohem větší rozdíl mezi úrovní jazyků ve městě a na venkově. Zatímco u nás máte šanci se na vesnici anglicky domluvit, v Polsku se vám to spíše nepovede. Kromě hlavního města vyučujeme i v téměř 30 dalších větších městech,“ říká Jakub Juhaňák. Své fungování, strategie a postupy v Polsku nastavila JCL podle české, lety osvědčené praxe.

Poláci jsou tvrdší byznysmeni

Poláci jsou tvrdší partneři než Češi, cokoli se jim nelíbí, okamžitě to řeší a pokud se stav nezmění například do týdne, jsou schopni okamžitě vypovědět smlouvu. I přesto je ale JCL v Polsku úspěšná a to hlavně díky skvěle nastaveným postupům z ČR, které šlo lehce přizpůsobit polskému trhu. „Poláci jsou náročnější i na kvalitu výuky. Zajeté postupy výuky z jazykové školy ACT jsme ale měnit nemuseli,“ uvádí Jakub Juhaňák. Je vidět, že obecně určité metody učení fungují nejlépe, a to nehledě na zemi. Co se ale interně v jazykové škole (dříve ACT nyní JCL) měnilo, byla vnitřní struktura. Nově jsou lektoři rozděleni do skupin a mají nad sebou seniorního lektora - mentora. „Postupy ve výuce jsme lektory učit příliš nemuseli, jsou to většinou již zkušení a schopní lektoři, a tak jsme je jen seznámili s detaily naší metodiky firemního vzdělávání,“ doplňuje Jakub Juhaňák a dodává, že pro další roky stále vidí prostor ke zlepšení a že se i nadále chystá využívat to, co se osvědčilo v České republice.

 

O společnosti James Cook Languages

James Cook Languages, přední poskytovatel jazykových služeb v ČR, se od roku 1999 specializuje na firemní jazykové vzdělávání. Nabízí komplexní jazykové služby v rámci jednoho dodavatelského vztahu – firemní jazykové kurzy, odborné jazykové kurzy, otevřené jazykové kurzy, studium v zahraničí, překlady, tlumočení a intenzivní jazykové kurzy v České republice i na Slovensku. Ke svým zákazníkům přistupuje individuálně, přičemž detailně identifikuje jejich cíle a potřeby. Vyučuje angličtinu, němčinu, francouzštinu, ruštinu, španělštinu, italštinu, češtinu pro cizince a další – celkem více než 20 jazyků. Pracuje pro klienty z řad významných českých a mezinárodních společností.

 

Sledujte nás online:

www.jcl.cz

https://www.facebook.com/jcl.cz

https://www.linkedin.com/company/james-cook-languages-s-r-o-/

https://www.youtube.com/user/jamescooklangs

 

 

Pro více informací kontaktujte:

PRAM Consulting

Jiří Kroulík, Account Manager

Mobil: + 420 734 428 603

e-mail: jiri.kroulik@pram.cz